Eskişehir doğumlu olan sanatçı,öğretmen okulu (Köy Enstitüsü) mezunudur. Onun sanat aşkı okul yıllarında başlamıştır.
Bir yıl öğretmenlik yaptıktan sonra görevinden istifa ederek,1984 yılında
sanat hayatını sürdürmek amacıyla İstanbul’a yerleşmiştir.Yine aile büyüklerinin baskısı ile Türk Hava Yolları Reklam ve Halkla ilişkiler departmanında dört yıl ,sanatçı kadrosunda görev yapmıştır.1992 yılında istifa ederek kendi atölyesi “Espas Sanat Evi”ni kurmuştur.

StPetersburg Üversitesinden mezun Aleksander Kapshok ve İgor Evgenevicten beşyıl eskiz desen form anatomisi gibi klasik temel bilgilerini almıştır.

Portre ressamı olan sanatçı kendine has tarzı resim tekniği ve tecrübesi ile realist bir üsluba sahiptir. Soğuk ve sıcak renkleri açık ve koyu renklerle dengeli kullanarak, ağır naturel ve zor renkleri yakalamış ve çalıştığı portrelerin karakteristik ifadelerine anlam katmıştır. Portre sanatının iskeleti olan form, derinlik, detay ve ışık ustalıkla kullanılmıştır. Sanatçı isteğe bağlı olarak çalışılması istenen ikili ve çoklu gurup aile tablolarına ön çalışma yaparak başlamaktadır. Eskiz ve desen sonucunda ortaya çıkan kompozisyonlar tabloya dönüştürülmüştür. Seçkin Aristokrat ailelerin portre ressamı olan sanatçının Genel Kurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Şeref salonlarında, Askeri müzelerde, Devlet müzelerinde, Özel müzelerde özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Ülkemizdeki müzelerde en çok sayıda eseri bulunan, yaşayan tek Türk sanatçısıdır.

Prof.Dr Yılmaz Büyükerşen Balmumu ve Heykeller Müzesi- Eşkişehir

BU SİTEDE YER ALAN ESERLERİN TAMAMI NEVZAT ÇEVİK’E AİTTİR. FİKİR ve SANAT ESERLERİ KANUNUN 7.6.1995 – 4110 -2 MADDESİ UYARINCA, İZİN ALINMADAN KISMEN yada TAMAMEN KULLANILAMAZ. © Nevzat Çevik Tüm Hakları Saklıdır. © Nevzat Çevik All Rights Reserved.

All Rights